Hubert’s News


Zbrodnie bez ofiary

Posted in Uncategorized by Hubert on the April 14th, 2011

Ostatnio często słyszymy wiadomości, że “zatrzymano szajkę producentów biopaliw”. Co robili ci ludzie? Otóż skupowali olej roślinny, i uzdatniali go w taki sposób aby dało się wlewać go do baku i na nim jeździć. Kupujący od nich doskonale wiedzieli co kupują, robili to ze względu na konkurencyjną cenę. Nikt nie był oszukiwany. Jest to typowa “zbrodnia bez ofiary” – victimless crime.

Prawie zawsze gdy występuje przestępstwo, w którym nikt nie był pokrzywdzony, a winny jest karany, mamy do czynienia z naruszeniem naszych wolności osobistych lub wolnego rynku.

John Stuart Mill w swoim dziele “O wolności” (On Liberty - do przeczytania za darmo) sformułował zasadę szkody (harm principle). Stwierdził on że tworzenie praw, które czynią przestępcą człowieka, który nikomu nie wyrządził szkody, jest psuciem państwa.

Jedna z zasad prawa rzymskiego to volenti non fit injuria, czyli świadomemu nie dzieje się krzywda – jeśli ktoś świadomie podejmuje ryzyko, nie powinien być broniony przez prawo. Wynika z tego również np. prawo do obrony mienia gdy jasno i wyraźnie wystawione są znaki ostrzegawcze. Ta zasada jest często w naszym prawie łamana – czasami zasadnie (np. karząc kierowców jadących po pijanemu – bo narażają na szkodę również innych), czasami nie (np. uniemożliwiając pracownikowi całkowitą rezygnację z urlopu na własne życzenie).

Posted via email from Hubert’s News

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

2 Responses to 'Zbrodnie bez ofiary'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zbrodnie bez ofiary'.

 1. Tomek said,

  on May 5th, 2011 at 13:15

  Tak nie do końca się z Tobą zgodzę w kwestii zbrodni bez ofiary. Pomijając w jaki sposób budowana jest cena jednego litra paliwa i jaki procent zabiera państwo w ramach podatków i akcyzy, to przedsiębiorczy uzdatniacze oleju omijają chociażby tą drugą opłatę. Zakładając, że akcyza jest jednym z zasileń budżetowych z którego to budżetu Państwo robi Nam dobrze (wiem, wiem, to mocno dyskusyjna teza ;) ) to ofiarami w końcowym rozliczeniu jesteśmy my wszyscy. Wydaje mi się, że mamy w tej sytuacji doczynienia z ‘ofiarą zbiorową’ a nie brakiem ofiary jako takiej ;)

 2. Hubert said,

  on May 5th, 2011 at 20:05

  Akcyzą jest objęta benzyna, czy każda substancja którą może użyć silnik spalinowy?
  Jeśli wytworzę w kuchni 1l takiej substancji, do kogo mam się zgłosić z zapłatą?

Leave a Reply