Hubert’s News


Zawiedziony zawodami

Posted in Uncategorized by Hubert on the July 18th, 2010
Koncepcja "zawodu" jest koncepcją dwudziestowieczną. No i zawodzi nas w wieku XXI – trzeba być o wiele bardziej elastycznym. Dawniej tak nie było – od człowieka wykształconego wymagano tego aby był twórczy, odniósł sukces w biznesie, umiał się ładnie wyrazić na piśmie etc. Nie wystarczało usprawiedliwienie typu "ja jestem umysł ścisły – to robię błędy", lub "ja jestem po polonistyce, to nie umiem liczyć".

Czytam teraz świetną książkę o historii Ameryki (napisaną pod kątem historii amerykańskiego języka angielskiego): "Made In America" Billa Brysona. Dzięki tej książce zwróciłem uwagę na postać, jaką był Benjamin Franklin – jeden z "ojców założycieli" Stanów. Kim był Benjamin? Prowadził z sukcesem biznes (drukarnia), robił badania naukowe, formułując sensowne do dziś teorie, jest autorem wielu wynalazków, w tym takich używanych do dziś, był aktywnym politykiem (duh), no i zostawił po sobie kilka książek. Do tego, jak piszą mu współcześni, żadnej kobiecie nie potrafił przepuścić, i to z sukcesem. 

To wszystko w ciągu jednego życia.

I to była, wśród ludzi wykształconych norma. Nikt nie nastawiał się w młodości na wykonywanie jednego zawodu.

Posted via email from Hubert’s posterous

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

One Response to 'Zawiedziony zawodami'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zawiedziony zawodami'.

 1. Michal said,

  on August 2nd, 2010 at 18:33

  Swietny post! Teraz sie nie dziwie dlaczego Benjamin jest na banknocie 100$ – najbardziej pracowitym banknocie swiata. I wanna be like Benjamin :)

Leave a Reply