Hubert’s News


Dwie książki Roberta J. Sawyera

Posted in audiobooks by Hubert on the April 17th, 2010

Ostatnio przeczytałem (a właściwie posłuchałem – za pośrednictwem audioksiążek z audible.com) dwie książki Roberta J. Sawyera (ostatnio jest o nim głośno ponieważ jest autorem pierwowzoru serialu Flashforward).

www_wake 

Pierwsza z książek nosi tytuł WWW: Wake i jest pierwszą częścią tzw. trylogii WWW (która będzie składać się z części o podtytułach Wake, Watch oraz Wonder). Jest to wielowątkowa powieść mówiąca o uzyskaniu świadomości przez… sieć World Wide Web. Jedna z bohaterek poprzez eksperymentalny implant który ma pomóc jej odzyskać wzrok (choć odzyskać to nie jest dobre słowo, bo nie widzi ona od urodzenia), przypadkowo pozwala jej skontaktować się z uzyskującą świadomość siecią. Książka dzieje się współcześnie i jest w niej wiele odniesień do rzeczywistych internetowych stron i projektów.

Książkę mimo dość dużej objętości (długości – w przypadku audiobooka) pochłonąłem bardzo szybko i już w kolejce na mojej liście do kupienia jest kolejna część. Jest to niewątpliwy sukces autora i doskonałe rozpoczęcie serii. Ocena: 5/5.

calculating

Druga książka – Calculating God – powiem to od razu – rozczarowała mnie. Nie dość że cała składa się z filozoficznych dyskusji z obcym wierzącym w Boga, to jeszcze zakończenie nie przynosi żadnego rozstrzygnięcia i ma się wrażenie że bohaterowie mogli sobie zaoszczędzić 3/4 książki żeby osiągnąć to samo.

Pomysł na książkę sam w sobie jest ciekawy: do muzeum archeologicznego zgłasza się wyglądający jak wielki pająk obcy, prosząc o spotkanie z paleontologiem, w celu porównania historii Ziemi i innych planet zamieszkanych przez istoty rozumne. Niestety ilość filozoficznych rozważań, naciągnięć i milczących założeń jest tak duża że zabiera większość radości z przebrnięcia przez książkę. Ocena: 2/5.

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Wykop
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Digg
  • Facebook
  • StumbleUpon

Leave a Reply