Hubert’s News


Beowulf

Posted in Uncategorized by Hubert on the November 15th, 2007


Sędziwy Król Hrothgar świętuje ze swoimi poddanymi. Atmosfera jest wspaniała, wszyscy ucztują, piją i śpiewają (mimo, że młoda królowa Wealthow krzywo patrzy na króla, gdy ku uciesze współbiesiadników robi z siebie błazna). Niestety, głośne śpiewy budzą potwora, która dokonuje masakry wśród świętujących. Król rozpoczyna poszukiwania bohatera, który uwolni lud od straszliwego stwora…
Film zobaczyłem nie wiedząc o nim prawie nic. Prawie do ostatniej chwili byłem przekonany, że jest to “normalny” film aktorski – nie wiedziałem że jest w całości animacją. Przeczytałem o tym dopiero w dniu seansu.
Nie pamiętam dokładnie historii Beowulfa, jednak mam wrażenie że scenarzyści (Neil Gaiman oraz Roger Avary), trochę ją powykręcali, co wyszło historii na dobre. Film jest pełen brutalności, namiętności oraz humoru w dawkach wymieszanych w sam raz. Animowane postacie są tak podobne do swoich aktorskich odpowiedników, że czasami zadajemy sobie pytanie, dlaczego film jest animacją – tym bardziej że postawiono na animację realistyczną. Prawdopodobnie z jednej strony zadecydowało zamiłowanie reżysera Roberta Zemeckisa do animacji jak i do eksperymentów ekranowych, a z drugiej, niestety, budżet. Co ciekawe, niektóre sceny walki przypominały mi sceny z gry God Of War.
Film bardzo mi się podobał, choć nie byłem do niego nastawiony pozytywnie na początku. Jednak po kilku scenach ukazujących dwuznaczność poczynań i motywacji bohaterów, zaczął mi się podobać.
Warto film zobaczyć aby poznać współczesną interpretację europejskiego mitu, jak i po to by dać się przenieść na czas seansu do świata bohaterów, potworów, dumnych wojowników etc.

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Wykop
  • del.icio.us
  • TwitThis
  • Digg
  • Facebook
  • StumbleUpon

Leave a Reply