Hubert’s News


Czarny czwartek (i piątek!) Skype

Posted in VOIP,internet by Hubert on the August 17th, 2007

Cudowne dziecko VOIP, Skype, od dwóch dni ma problemy z umożliwieniem użytkownikom nie tylko rozmawiania ale nawet zalogowania się do sieci. Czyżby rację miały “tradycyjne” telekomy, przestrzegające przed małą pewnością usług VOIP?
Liczba znanych mi osobiście firm, polegających w codziennej komunikacji na Skype (również na płatnych usługach typu Skype-In lub Skype-Out) jest ogromna. W większości z tych firm jest tylko jeden telefon tradycyjny, lub nie ma go wcale, każdy zaś ma na biurku słuchawki z mikrofonem do Skype’a. Każda z tych firm jest odcięta od komunikacji głosowej od wczoraj.
Pracownicy Skype twierdzą, że przyczyną problemów jest wadliwy algorytm po stronie serwera. Zapewniają również, że nie jest to żaden atak na ich sieć. Niestety, zaprzestali publikowania nowych informacji na temat stanu sieci w piątek rano (na stronie Skype Heartbeat.
Właśnie testowo włączyłem Skype’a. Jakimś cudem się zalogował, jednak wśród kontaktów (mam ich 146) jest tylko jedna aktywna osoba. Albo nie mogą się nadal połączyć, albo sobie już odpuścili próby.
Jak Skype poradzi sobie z taką porażką i nadszarpniętym zaufaniem użytkowników? Nie ulega wątpliwości że niedługo o tym usłyszymy.
Aktualizacja
Jak pisze George Ou na swoim blogu, anonimowy użytkownik SecurityLab.ru zamieścił fragment kodu exploita, który działa na bardzo prostej zasadzie: klient Skype dzwoni pod specjalny numer powodując rozłączenie serwera i próbę połączenia do innego. Jeśli to prawda to może być prawdziwa przyczyna problemów sieci Skype.

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

4 Responses to 'Czarny czwartek (i piątek!) Skype'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czarny czwartek (i piątek!) Skype'.

 1. Anonymous said,

  on August 18th, 2007 at 8:50

  …racja, późnym wieczorem 17bm skype pojawił się i jeszcze ( godz.11.00,18bm) jest…zamieszanie spore, a GG triumfuje, gdyż z tlenem też są niewyjaśnione problemy…pozdrawiam,J.

 2. Kasia said,

  on September 3rd, 2007 at 21:52

  Kiwi Mad World is from Chopeen’s Kasia!!!

 3. Hubert said,

  on September 3rd, 2007 at 21:55

  Poprawione!

 4. Kasia said,

  on September 16th, 2007 at 19:42

  Thank you. :)

Leave a Reply