Hubert’s News


Książki audio z audible.com

Posted in audiobooks,recenzja by Hubert on the June 18th, 2007

Ponieważ dojeżdżam ładny kawałek do biura, a nie samymi podcastami człowiek żyje, postanowiłem skorzystać z usług sklepu sprzedającego online książki audio. Mój wybór padła na Audible (zresztą dużego wyboru nie ma). Po zarejestrowaniu się i testowemu ściągnięciu jednej książki jestem nieco rozczarowany…

 • Audible oferuje bardzo restrykcyjny DRM na swoich plikach. Myślałem że będę mógł nagrać książki w formie mp3 i odtwarzać w samochodowym odtwarzaczu. Niestety, mogę co najwyżej przenieść pliki na odtwarzacz przenośny (np. iPod lub Creative MuVo), co w samochodzie jest niewygodne, lub nagrać na audio CD. Nagranie na audio CD książki która ma np. 10h, po pierwsze jest niewygodne, a po drugie, wymaga ściągnięcia specjalnej wersji Nero 7 (ponad 200MB), bo tylko z tym Audible współpracuje. Inną alternatywą jest ściągnięcie osobnego programu (innej firmy), który zdejmuje zabezpieczenia z plików i nagrywa je w formacie mp3, jednak za ten program trzeba osobno zapłacić. Po raz kolejny okazuje się, że DRM szkodzi przede wszystkim legalnym użytkownikom (bo pirat sobie i tak ściągnie w wygodnym dla siebie formacie i to za darmo).
 • Drugim dość denerwującym elementem sklepu Audible są ograniczenia regionalne. Zdarzało mi się wybrać książkę, i po przejściu do płacenia, ukazywał się komunikat, że “książka … jest niedostępna dla twojej lokalizacji geograficznej”. Po zalogowaniu się do sklepu z ustawionym w profilu miejscem zamieszkania, książki takie nie pokazują się nawet w wynikach wyszukiwania. Nie wiem, szczerze mówiąc, co ma na celu taki podział. W tym przypadku pirat znów ma lepiej.
 • Plusy: Wybór książek (nawet mimo ograniczeń) jest duży, sporo jest też słuchowisk, artykułów etc, które można ściągnąć za darmo. Dużo jest książek znanych autorów, zarówno beletrystyka jak i non fiction, wiele w wersji nie skróconej, zaś pliki są dostępne w trzech wersjach jakości i wielkości pliku.
Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

One Response to 'Książki audio z audible.com'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Książki audio z audible.com'.

 1. Buy Plus One said,

  on October 21st, 2011 at 0:16

  hello!, I enjoy your current composing a lot! ratio all of us keep in contact a lot more in relation to ones post with AOL? My partner and i demand a pro within this residence to end the issue. May be that’s you! Looking in advance to help fellow anyone. Extremely valuable thank you, It is my opinion your own crowd is likely to would like far more things similar to this carry on the great working hard.

Leave a Reply