Hubert’s News


Jakby ktoś szukał polskiego “odpowiednika” Esquire

Posted in Uncategorized by Hubert on the February 11th, 2011

To może już przestać szukać (ja i tak wolę Esquire… przynajmniej jest tańszy)

Posted via email from Hubert’s News

Moje ostatnie ciekawe lektury

Posted in Uncategorized by Hubert on the February 10th, 2011

Oto kilka z ostatnich moich interesujących lektur (książki, audiobooki oraz czasopisma).

John Stossel – “Myths, Lies and Downright Stupidity: Get Out the Shovel – Why Everything You Know is Wrong

Ci, którzy czytają mojego twittera, zauważyli już że rzucam cytatami z tej książki. Stossel jest dziennikarzem amerykańskiej telewizji ABC, w której prowadzi między innymi program 20/20. Głównym tematem jego programu to informacje konsumenckie, jednak jego zainteresowania są o wiele szersze – jest gorącym zwolennikiem kapitalizmu z jak najmniejszą ilości ingerencji ze strony rządu, oraz zwolennikiem racjonalnego podchodzenia do wypowiedzi polityków, tzw. ekspertów oraz reklam. Co mnie kompletnie ujęło i nie spotkałem się z czymś takim w naszych mediach: jest bardzo konfrontacyjny w stosunku do swoich rozmówców (w książce swoje wywody ilustruje fragmentami wcześniejszych przygotowanych dla TV wywiadów).

Temple Grandin – “Thinking in Pictures: My Life with Autism

Fascynujące spojrzenie na to w jaki sposób funkcjonuje osoba z autyzmem, jak działa jest mózg, w jaki sposób myśli. Jest to książka napisana przez kobietę dotkniętą autyzmem, która jest doktorem zoologii. Jest to bardzo interesująca osoba która w niesłychanie zajmujący sposób dzieli się z nami tym jak widzi świat osoba autystyczna. Na stronie TED można zobaczyć jej wykład, książka wyszła również po polsku (pt. Myślenie obrazami).

Cory Doctorow – “With a Little Help

Zbiór opowiadań science-fiction Cory’ego Doctorowa (wydaje mi się że zbieżność nazwisk z amerykańskim pisarzem E.L.Doctorowem jest przypadkowa). Doctorow podejmuje tematy “bliskiego zasięgu” – pisze na temat wpływu technologii informacyjnych na ludzkie życie, groźby elektronicznej inwigilacji oraz snuje dociekania o przyszłości funduszy venture capital. Przyjemnie się czyta, do tego książkę można pobrać za darmo ze strony autora lub z serwisu FeedBooks. (Cory uparcie wydaje swoje książki równolegle w tradycyjnej postaci oraz jako darmowy download i twierdzi że to tylko sprzyja sprzedaży.)

Dan Simmons – “Hyperion” (audiobook)

Czemóż, ach czemóż nie słuchałem mądrzejszych i bardziej oczytanych i nie przeczytałem Hyperiona wcześniej? Być może odstraszały mnie wyglądem grube tomiszcza całej serii. Teraz Hyperiona słucham jako audiobook (ponad 20h pierwszego tomu) – i nie mogę wyjść z podziwu i zachwytu. Skonstruowana jako “szkatułkowa” powieść, w której często w opowieści mamy kolejną opowieść, a w niej jeszcze jedną narrację, aż kipi od kulturowych odniesień, alegorii oraz wciągających historii opowiadanych przez bohaterów zmierzających na tytułową planetę. Spodziewałem się space-opery a dostałem powieść napisaną poetyckim, wysmakowanym językiem, pełną głębi i filozoficznych rozważań.

Posted via email from Hubert’s News