Hubert’s News


Polski sklep z książkami audio

Posted in audiobooks by Hubert on the February 27th, 2009

Jak niedawno się dowiedziałem, istnieje już polski sklep z książkami audio (do ściągnięcia), tak jak opisywane przeze mnie wcześnie Audible oraz Emusic Audiobooks. Ten sklep to Audioteka. Wybór książek nie jest jeszcze taki duży jak w angielskojęzycznych odpowiednikach, stale jednak jest uzupełniany.
Sklep zawiera profesjonalnie nagrane audio książki po polsku, w formacie mp3, jednak specjalnie przygotowanym: przed ściągnięciem plików czekamy kilkanaście minut, a pliki są “podpisywane” unikalnym znacznikiem – tak więc jest to połączenie zabezpieczenia z otwartym formatem. Jest to niezły pomysł, jedyna niedogodność to ten czas oczekiwania.
Jakość dźwięku jest b. dobra (lepsza niż kompatybilna z moim odtwarzaczem wersja formatu Audible3), książki są podzielone na sensowne kawałki, dzięki czemu łatwo znaleźć ostatnio słuchany rozdział nawet w odtwarzaczach nie wspierających zapisywania ostatnio słuchanego miejsca w książce.
Wcześniej opisywane przeze mnie sklepy z książkami audio sprzedawały je głównie “na abonament” – po opłaceniu określonej kwoty miesięcznie uzyskiwało się możliwość ściągnięcia dowolnej książki niezależnie od jej ceny. Audioteka natomiast umożliwia kupowanie poszczególnych książek, a ceny są znacząco niższe od wymienionych sklepów – średnia cena książki to 12 – 25 PLN. Większość książek to wynania unabridged czyli pełny tekst książki, nie opracowany i skrócony na potrzeby wydania dźwiękowego.
Na koniec subiektywna uwaga: Moje pierwsze zamówienie i rejestracja skończyło się przysłaniem mi newslettera, w którym był błąd – po zwróceniu uwagi na to mailem otrzymałem bardzo szybką odpowiedź z przeprosinami i kuponem na kolejną książkę audio – tak więc sklep traktuje swojego klienta z odpowiednim szacunkiem.

Zwolnienia w PKP Cargo

Posted in biznes by Hubert on the February 5th, 2009

Dziś jadąc do pracy usłyszałem że PKP Cargo planuje zwolnienie ok 15% pracowników i że “trwają rozmowy ze związkami zawodowymi”. WTF? Jakie rozmowy? Musisz zwolnić kogoś – to zwalniasz – to twój obowiązek wobec właścicieli / udziałowców firmy. Związki zawodowe to zbrodnia wobec jakiejkolwiek logiki ekonomicznej. Co jest ważniejsze – uratować firmę, czy zrobić dobrze niezwalnialnym dzieciom socjalizmu: “związkowcom”?

Ostatnio grane: Penny Arcade Episode II

Posted in gry,recenzja by Hubert on the February 5th, 2009

Przyznajmy się tu do czegoś: jestem wielkim fanem Penny Arcade. Czytam ich komentarze, komiks, i kupiłem wszystkie książki jakie dotychczas wydali. W związku z tym, gdy dowiedziałem się że pracują nad grą, nie mogłem się doczekać. Gra, której pełna nazwa to Penny Arcade: In the Rainslick Precipice of Darkness okazała się być serią (grą epizodyczną, tak jak remake Sama i Maksa) będącą połączeniem przygodówki z prostym turowym RPG-iem. Gra zawiera nasze ulubione postacie z Penny Arcade w roli bohaterów, i pełna jest typowych dla nich absurdalnych dowcipów i “meta-dowcipów” na temat mechaniki gier.
Tak się złożyło że najpierw skończyłem epizod drugi: wydaje mi się że można spokojnie skończyć go nie znając pierwszego. Jednak znajomość “mitologii” komiksów Penny Arcade jest wymagana – bez tego, obawiam się, fabuła może wydawać się bez sensu – co znajduje potwierdzenie w niektórych recenzjach.
Dla mnie ocena gry: 4/5. Mogła by być trochę dłuższa, ale rozumiem że jest to zawartość epizodyczna, więc pozostaje mi zagrać teraz w epizod pierwszy, i czekać na trzeci…