Hubert’s News


Cleanflicks czyli czyste filmy: technologia na usługach religii

Posted in film,kultura,religia by Hubert on the October 12th, 2008

Nazwa “Cleanflicks” kojarzy się przeciętnemu Amerykaninowi wypożyczającemu filmy z nazwą “NetFlix”. Netflix jest najpopularniejszą firmą oferującą internetową wypożyczalnię DVD, w której płacimy miesięczny abonament, a za przesłane do nas wypożyczone filmy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Co to jest więc CleanFlicks?
CleanFlicks powstał po to aby oferować w podobnym trybie jak NetFlix, najbardziej ortodoksyjnym religijnie ludziom (główną grupą klientów są mormoni) filmy tak przygotowane by nie obrażały ich religijnych uczuć. Nie tylko nie ma w nich “scen miłosnych”, nie ma też przemocy, przekleństw, i wzywania imion bóstw.
Oczywiście niektóre filmy po takim przygotowaniu były o wiele krótsze.
Jak się zapewne domyślacie, twórcy i właściciele serwisu szybko wpadli w tarapaty prawne. 6 lipca 2006 roku sędzia w Denver zadecydował że nie można wypożyczać ani sprzedawać tak zmienionych filmów. Firma zaprzestała działalności, jednak to nie był jej koniec.
W 2007 roku firma rozpoczęła ponownie działalność, tym razem oferując wyłącznie całe filmy przejrzane przez jej ekspertów, którzy stwierdzili że żadne religijne zasady nie są w nich naruszone. Niestety filmów takich jest mało i głównie są to mało znane telewizyjne i familijne produkcje. CleanFlicks stanął przed dylematem: jak zapewnić swoim klientom dostęp do rozrywki, równocześnie nie narażając ich na oglądanie gołych cycków.
Z pomocą przyszła technologia. Gdy spojrzymy na wyrok (nie mogą DYSTRYBUOWAĆ zmodyfikowanych filmów), możemy znaleźć w nim lukę. Co gdyby firma dystrybuowała CAŁY film, a edycja odbywała się u klienta w domu? Tak powstał system CleanPlay – klient kupuje od nich specjalny odtwarzacz DVD, a do każdego filmu dostaje skrypt zawierający dane dla edytora (na dysku przenośnym USB). Tym sposobem edycja odbywa się w domu oglądającego, w czasie rzeczywistym.
Myślę że tego typu sytuacji będzie coraz więcej. Współczesna technologia umożliwia ludziom życie w “prywatnym bąblu” zawierającym tylko rzeczy które im odpowiadają i ich interesują, bez potrzeby przejmowania się innymi. Być może następnym krokiem będzie np. edycja strumienia video na żywo, gdzie obdarzony sztuczną inteligencją program będzie zasłaniam gorszące fragmenty obrazu?

Zdjęcia z urodzin Sediny

Posted in Uncategorized by Hubert on the October 5th, 2008

Zdjęcia zrobione w trakcie urodzin Sediny na Wałach Chrobrego – mała fotograficzna podróż w czasie
z nami w roli modeli :-) Do obejrzenia po kliknięciu na zdjęciu poniżej.

Bliźniaczki tygodnia!

Posted in Uncategorized by Hubert on the October 3rd, 2008

twinsoftheweek.jpg

Integracja polskiego rynku telefonii VOIP

Posted in VOIP,biznes,telekomunikacja by Hubert on the October 1st, 2008

Jak się dowiedziałem z maila przysłanego przez firmę Freeconet, firma ta przejęła użytkowników czterech innych operatorów VOIP (Halo Interia, Darmowe Rozmowy, Fonea oraz TeleGadu). Prawdopodobnie wynika to ze sprzedaży swojego biznesu VOIP przez Netię (te firmy były resellerami). Nie mam danych jak wielu było to klientów, jednak na pewno efekt dla dotychczasowych klientów FreecoNetu jest taki że zwiększy się liczba numerów, pod które połączenia są darmowe.