Hubert’s News


Praca czeka!

Posted in Uncategorized by Hubert on the February 13th, 2008

Update: nieaktualne!
Przekazuję ofertę na prośbę znajomej.

Znasz C++ i chciałbyś pracować w Szczecinie? Proszę o kontakt z agnieszka.tarczynska@modisintl.com

Cytuję oryginalną informację:

Obecnie poszukujemy osób na stanowisko programisty NMT(C++ lub/i Java) oraz Programisty TEA (C++). Powinny to być osoby z niezbyt dużym doświadczeniem 1-2 lat.

Tak więc duża szansa na zdobycie doświadczenia!

Reksio i komórki macierzyste

Posted in Uncategorized by Hubert on the February 2nd, 2008

W wielu (angielskojęzycznych) publikacjach jako największe odkrycie naukowe 2007 roku wymienia się wypracowanie możliwości generowania komórek o cechach komórek macierzystych ze zwykłych (tzn. somatycznych) komórek dorosłego organizmu. Co ciekawe, przygotowując się do pisania tej notki, nie znalazłem w polskich mediach nic na ten temat.
Dlaczego to odkrycie jest takie ważne? Bo dotychczasowe badania były kontrowersyjne przez sposób uzyskiwania tych komórek. Uzyskiwano je (mowa o tzw. embrionalnych komórkach macierzystych) z zarodków ludzkich, co budziło protesty natury etycznej. O tym wszystkim przypomniało mi się, gdy oglądałem z moimi córkami pewien odcinek Reksia… To co zobaczyłem tam, jako żywo przypomina o moralnych dwuznacznościach badań nad zarodkami. Otóż występuje tam zły lis, który podkrada kurom (zapłodnione przecież) jaja, by w swojej kryjówce inkubować je w specjalnym urządzeniu, a uzyskane w ten sposób młode osobniki są tuczone na rzeź. Naprawdę, nie bujam. Spójrzcie na załączone obrazki. Reksio na szczęście wykazuje godną podziwu międzygatunkową solidarność (ratuje kurczaczki). Co ciekawe, okrucieństwo tej sytuacji (wyobraźcie sobie podobny film, tylko z ludzkimi zarodkami), nie dociera chyba do dzieci.