Hubert’s News


Czarny czwartek (i piątek!) Skype

Posted in VOIP,internet by Hubert on the August 17th, 2007

Cudowne dziecko VOIP, Skype, od dwóch dni ma problemy z umożliwieniem użytkownikom nie tylko rozmawiania ale nawet zalogowania się do sieci. Czyżby rację miały “tradycyjne” telekomy, przestrzegające przed małą pewnością usług VOIP?
Liczba znanych mi osobiście firm, polegających w codziennej komunikacji na Skype (również na płatnych usługach typu Skype-In lub Skype-Out) jest ogromna. W większości z tych firm jest tylko jeden telefon tradycyjny, lub nie ma go wcale, każdy zaś ma na biurku słuchawki z mikrofonem do Skype’a. Każda z tych firm jest odcięta od komunikacji głosowej od wczoraj.
Pracownicy Skype twierdzą, że przyczyną problemów jest wadliwy algorytm po stronie serwera. Zapewniają również, że nie jest to żaden atak na ich sieć. Niestety, zaprzestali publikowania nowych informacji na temat stanu sieci w piątek rano (na stronie Skype Heartbeat.
Właśnie testowo włączyłem Skype’a. Jakimś cudem się zalogował, jednak wśród kontaktów (mam ich 146) jest tylko jedna aktywna osoba. Albo nie mogą się nadal połączyć, albo sobie już odpuścili próby.
Jak Skype poradzi sobie z taką porażką i nadszarpniętym zaufaniem użytkowników? Nie ulega wątpliwości że niedługo o tym usłyszymy.
Aktualizacja
Jak pisze George Ou na swoim blogu, anonimowy użytkownik SecurityLab.ru zamieścił fragment kodu exploita, który działa na bardzo prostej zasadzie: klient Skype dzwoni pod specjalny numer powodując rozłączenie serwera i próbę połączenia do innego. Jeśli to prawda to może być prawdziwa przyczyna problemów sieci Skype.

Sztuczna inteligencja w działaniu

Posted in dziennikarstwo,internet,polityka by Hubert on the August 17th, 2007

Na stronie z politycznymi artykułami i komentarzami Pardon znajduje się informacja o pośle Stanisławie Papieżu z LPR. Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie (automatycznie wygenerowane zapewne) linki do tematów pokrewnych. Wśród nich są m.in. artykuły “Jak pisać o Janie Pawle II” i “Czas na kapłaństwo kobiet”… Jak widać nie każdy Papież to papież :-)

Spock

Posted in internet by Hubert on the August 13th, 2007

Dużo szumu w sieci ostatnio jest wokół nowego serwisu Spock, którego przeznaczeniem jest “wyszukiwanie ludzi”. Wg autorów, możemy znaleźć w nim informacje na temat członków rodziny, współpracowników etc.

OK. Pierwsza próba. Wpiszmy pseudonim zaprzyjaźnionego bloggera.

0 people found.

Suggestions:

* Check that all words are spelled correctly.
* Try more general terms.

Jakie są “more general terms”? People? :-)

Druga próba: OK, wpiszmy moje imię i nazwisko. wynik ten sam.

Trzecia próba. Może trzeba wpisać kogoś znanego. Wpisałem “Lech Kaczyński”.

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.

Bye, bye, Spock. Powodzenia w wydawaniu siedmiu milionów z Opus Capital.