Hubert’s News


Beirut

Posted in Uncategorized by Hubert on the June 15th, 2006


Jeśli chcecie usłyszeć coś w stylu folkowych Talking Heads (za sprawą głosu wokalisty), polecam płytę Gulag Orkestar zespołu Beirut. Zespół ten to właściwie jeden chłopak, 20 letni Amerykanin, Zach Condon, którego podróż po Europie środkowej zainspirowała do nagrania bardzo dojrzałej płyty. Polecam!

Podatek od bycia Polakiem

Posted in Uncategorized by Hubert on the June 3rd, 2006

Co to jest podatek od bycia Polakiem? Jest to różnica w cenie jaką muszą zapłacić Polacy i mieszkańcy innych krajów za różne produkty i usługi. Przyszło mi to do głowy, gdy przeczytałem newsa na GTAGaming.com, że nowa część serii Grand Theft Auto czyli Liberty City Stories, będzie kosztować 19,90 USD (czyli około 61 PLN). Sprawdziłem na Amazonie: faktycznie. W związku z tym wszedłem na stronę polskiego sklepu internetowego (mniejsza o nazwę). Na pierwszej stronie widzę: “Liberty City Stories: zamów przed premierą za super cenę!”. Klikam i co widzę: Twoja cena: 139.90 zł, oszczędzasz 19.10 zł!. Zadanie dla czytelnika: obliczyć wyżej wymieniony podatek dla podanego przykładu. Można użyć “super ceny”, mimo że “sugerowana cena producenta” to 159 PLN…

Jak zarobić na cudzym produkcie?

Posted in Uncategorized by Hubert on the June 3rd, 2006

Istnieje taki stary przedwojenny dowcip, w który kupiec mieszkający pomiędzy swoimi dwoma konkurentami, wywiesił nad swoimi drzwiami napis “Główne wejście”. Takie zachowania są dziś na porządku dziennym. Wiele firm wykorzystuje popularność cudzego produktu oferując produkt komplementarny, rozbudowujący jego możliwości. Szczególnie dużo takich firm-pasożytów pojawia się wokół produktów mających dużą user-base czyli dużą ilość aktywnych użytkowników (nie: posiadaczy). Dobrym przykładem są m.in. firmy oferujące akcesoria do iPoda. Czasami korzystanie z popularności cudzego produktu odbywa się na ciekawszej zasadzie: spójrzmy na przykład na firmy oferujące tzw. sniping czyli wstrzeliwanie się z ofertą w wybraną przez klienta aukcję na Ebay lub Allegro. Jeszcze inną metodą jest tworzenie tzw. tie-ins (produkt powiązany – co wymaga już współpracy z producentem produktu właściwego). Producent zgadza się na tworzenie produktów powiązanych zazwyczaj jeśli jest on oferowany na innym rynku. Szczególnie często posługuje się tą metodą show-business. Przy premierze nowego filmu inni producenci mogą oferować powieść, komiks, grę, nowe opakowanie płatków z bohaterami filmu etc.