Hubert’s News


Cleanflicks czyli czyste filmy: technologia na usługach religii

Posted in film,kultura,religia by Hubert on the October 12th, 2008

Nazwa “Cleanflicks” kojarzy się przeciętnemu Amerykaninowi wypożyczającemu filmy z nazwą “NetFlix”. Netflix jest najpopularniejszą firmą oferującą internetową wypożyczalnię DVD, w której płacimy miesięczny abonament, a za przesłane do nas wypożyczone filmy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Co to jest więc CleanFlicks?
CleanFlicks powstał po to aby oferować w podobnym trybie jak NetFlix, najbardziej ortodoksyjnym religijnie ludziom (główną grupą klientów są mormoni) filmy tak przygotowane by nie obrażały ich religijnych uczuć. Nie tylko nie ma w nich “scen miłosnych”, nie ma też przemocy, przekleństw, i wzywania imion bóstw.
Oczywiście niektóre filmy po takim przygotowaniu były o wiele krótsze.
Jak się zapewne domyślacie, twórcy i właściciele serwisu szybko wpadli w tarapaty prawne. 6 lipca 2006 roku sędzia w Denver zadecydował że nie można wypożyczać ani sprzedawać tak zmienionych filmów. Firma zaprzestała działalności, jednak to nie był jej koniec.
W 2007 roku firma rozpoczęła ponownie działalność, tym razem oferując wyłącznie całe filmy przejrzane przez jej ekspertów, którzy stwierdzili że żadne religijne zasady nie są w nich naruszone. Niestety filmów takich jest mało i głównie są to mało znane telewizyjne i familijne produkcje. CleanFlicks stanął przed dylematem: jak zapewnić swoim klientom dostęp do rozrywki, równocześnie nie narażając ich na oglądanie gołych cycków.
Z pomocą przyszła technologia. Gdy spojrzymy na wyrok (nie mogą DYSTRYBUOWAĆ zmodyfikowanych filmów), możemy znaleźć w nim lukę. Co gdyby firma dystrybuowała CAŁY film, a edycja odbywała się u klienta w domu? Tak powstał system CleanPlay – klient kupuje od nich specjalny odtwarzacz DVD, a do każdego filmu dostaje skrypt zawierający dane dla edytora (na dysku przenośnym USB). Tym sposobem edycja odbywa się w domu oglądającego, w czasie rzeczywistym.
Myślę że tego typu sytuacji będzie coraz więcej. Współczesna technologia umożliwia ludziom życie w “prywatnym bąblu” zawierającym tylko rzeczy które im odpowiadają i ich interesują, bez potrzeby przejmowania się innymi. Być może następnym krokiem będzie np. edycja strumienia video na żywo, gdzie obdarzony sztuczną inteligencją program będzie zasłaniam gorszące fragmenty obrazu?