Hubert’s News


Integracja polskiego rynku telefonii VOIP

Posted in VOIP,biznes,telekomunikacja by Hubert on the October 1st, 2008

Jak się dowiedziałem z maila przysłanego przez firmę Freeconet, firma ta przejęła użytkowników czterech innych operatorów VOIP (Halo Interia, Darmowe Rozmowy, Fonea oraz TeleGadu). Prawdopodobnie wynika to ze sprzedaży swojego biznesu VOIP przez Netię (te firmy były resellerami). Nie mam danych jak wielu było to klientów, jednak na pewno efekt dla dotychczasowych klientów FreecoNetu jest taki że zwiększy się liczba numerów, pod które połączenia są darmowe.

Czarny czwartek (i piątek!) Skype

Posted in VOIP,internet by Hubert on the August 17th, 2007

Cudowne dziecko VOIP, Skype, od dwóch dni ma problemy z umożliwieniem użytkownikom nie tylko rozmawiania ale nawet zalogowania się do sieci. Czyżby rację miały “tradycyjne” telekomy, przestrzegające przed małą pewnością usług VOIP?
Liczba znanych mi osobiście firm, polegających w codziennej komunikacji na Skype (również na płatnych usługach typu Skype-In lub Skype-Out) jest ogromna. W większości z tych firm jest tylko jeden telefon tradycyjny, lub nie ma go wcale, każdy zaś ma na biurku słuchawki z mikrofonem do Skype’a. Każda z tych firm jest odcięta od komunikacji głosowej od wczoraj.
Pracownicy Skype twierdzą, że przyczyną problemów jest wadliwy algorytm po stronie serwera. Zapewniają również, że nie jest to żaden atak na ich sieć. Niestety, zaprzestali publikowania nowych informacji na temat stanu sieci w piątek rano (na stronie Skype Heartbeat.
Właśnie testowo włączyłem Skype’a. Jakimś cudem się zalogował, jednak wśród kontaktów (mam ich 146) jest tylko jedna aktywna osoba. Albo nie mogą się nadal połączyć, albo sobie już odpuścili próby.
Jak Skype poradzi sobie z taką porażką i nadszarpniętym zaufaniem użytkowników? Nie ulega wątpliwości że niedługo o tym usłyszymy.
Aktualizacja
Jak pisze George Ou na swoim blogu, anonimowy użytkownik SecurityLab.ru zamieścił fragment kodu exploita, który działa na bardzo prostej zasadzie: klient Skype dzwoni pod specjalny numer powodując rozłączenie serwera i próbę połączenia do innego. Jeśli to prawda to może być prawdziwa przyczyna problemów sieci Skype.