Hubert’s News


Dwie książki Roberta J. Sawyera

Posted in audiobooks by Hubert on the April 17th, 2010

Ostatnio przeczytałem (a właściwie posłuchałem – za pośrednictwem audioksiążek z audible.com) dwie książki Roberta J. Sawyera (ostatnio jest o nim głośno ponieważ jest autorem pierwowzoru serialu Flashforward).

www_wake 

Pierwsza z książek nosi tytuł WWW: Wake i jest pierwszą częścią tzw. trylogii WWW (która będzie składać się z części o podtytułach Wake, Watch oraz Wonder). Jest to wielowątkowa powieść mówiąca o uzyskaniu świadomości przez… sieć World Wide Web. Jedna z bohaterek poprzez eksperymentalny implant który ma pomóc jej odzyskać wzrok (choć odzyskać to nie jest dobre słowo, bo nie widzi ona od urodzenia), przypadkowo pozwala jej skontaktować się z uzyskującą świadomość siecią. Książka dzieje się współcześnie i jest w niej wiele odniesień do rzeczywistych internetowych stron i projektów.

Książkę mimo dość dużej objętości (długości – w przypadku audiobooka) pochłonąłem bardzo szybko i już w kolejce na mojej liście do kupienia jest kolejna część. Jest to niewątpliwy sukces autora i doskonałe rozpoczęcie serii. Ocena: 5/5.

calculating

Druga książka – Calculating God – powiem to od razu – rozczarowała mnie. Nie dość że cała składa się z filozoficznych dyskusji z obcym wierzącym w Boga, to jeszcze zakończenie nie przynosi żadnego rozstrzygnięcia i ma się wrażenie że bohaterowie mogli sobie zaoszczędzić 3/4 książki żeby osiągnąć to samo.

Pomysł na książkę sam w sobie jest ciekawy: do muzeum archeologicznego zgłasza się wyglądający jak wielki pająk obcy, prosząc o spotkanie z paleontologiem, w celu porównania historii Ziemi i innych planet zamieszkanych przez istoty rozumne. Niestety ilość filozoficznych rozważań, naciągnięć i milczących założeń jest tak duża że zabiera większość radości z przebrnięcia przez książkę. Ocena: 2/5.

Ciekawa książka audio po polsku – Narrenturm

Posted in audiobooks by Hubert on the August 3rd, 2009

Z ciekawych książek audio mogę polecić prawdziwą superprodukcję nie tylko jak na nasze warunki – również w świecie angielskojęzycznych książek nie spotkałem się z realizacją na taką skalę. Chodzi o “Narrenturm” wg Andrzeja Sapkowskiego.
Słuchowisko ma oryginalnie napisaną muzykę, obsadę liczącą podobno ok 100 aktorów i znane w niej nazwiska (np. Henryk Talar). Muzykę skomponował znany m.in. ze ścieżki dźwiękowej do gry “Wiedźmin” Adam Skorupa. Żyć nie umierać! Słucha się tego świetnie, mimo że jeszcze całość nie jest zmiksowana, realizatorzy podjęli decyzję o udostępnianiu nagrania po kawałku – mamy pierwsze ponad 20 rozdziałów.
Naprawdę polecam kupić, może dzięki temu rynek polskich książek audio się trochę rozrusza.

Polski sklep z książkami audio

Posted in audiobooks by Hubert on the February 27th, 2009

Jak niedawno się dowiedziałem, istnieje już polski sklep z książkami audio (do ściągnięcia), tak jak opisywane przeze mnie wcześnie Audible oraz Emusic Audiobooks. Ten sklep to Audioteka. Wybór książek nie jest jeszcze taki duży jak w angielskojęzycznych odpowiednikach, stale jednak jest uzupełniany.
Sklep zawiera profesjonalnie nagrane audio książki po polsku, w formacie mp3, jednak specjalnie przygotowanym: przed ściągnięciem plików czekamy kilkanaście minut, a pliki są “podpisywane” unikalnym znacznikiem – tak więc jest to połączenie zabezpieczenia z otwartym formatem. Jest to niezły pomysł, jedyna niedogodność to ten czas oczekiwania.
Jakość dźwięku jest b. dobra (lepsza niż kompatybilna z moim odtwarzaczem wersja formatu Audible3), książki są podzielone na sensowne kawałki, dzięki czemu łatwo znaleźć ostatnio słuchany rozdział nawet w odtwarzaczach nie wspierających zapisywania ostatnio słuchanego miejsca w książce.
Wcześniej opisywane przeze mnie sklepy z książkami audio sprzedawały je głównie “na abonament” – po opłaceniu określonej kwoty miesięcznie uzyskiwało się możliwość ściągnięcia dowolnej książki niezależnie od jej ceny. Audioteka natomiast umożliwia kupowanie poszczególnych książek, a ceny są znacząco niższe od wymienionych sklepów – średnia cena książki to 12 – 25 PLN. Większość książek to wynania unabridged czyli pełny tekst książki, nie opracowany i skrócony na potrzeby wydania dźwiękowego.
Na koniec subiektywna uwaga: Moje pierwsze zamówienie i rejestracja skończyło się przysłaniem mi newslettera, w którym był błąd – po zwróceniu uwagi na to mailem otrzymałem bardzo szybką odpowiedź z przeprosinami i kuponem na kolejną książkę audio – tak więc sklep traktuje swojego klienta z odpowiednim szacunkiem.

Emusic 2008/09

Posted in audiobooks,emusic,muzyka by Hubert on the September 24th, 2008

Czyli: co ściągnąłem z emusic.com w tym miesiącu…

Płyty

Emiliana Torrini: Me And Armini

emiliannatorrini.jpg
Po raz pierwszy Emiliannę usłyszałem na ścieżce dźwiękowej (napisach końcowych) filmu “Władca Pierścieni: Dwie Wieże”. Kończąca ten film smutna i piękna piosenka będąca monologiem Golluma na pewno wielu zapadła w pamięć. Artystka pochodzi z Islandii, nagrywa klasycznie brzmiące i delikatne płyty. Jest też znana ze współpracy z innymi artystami, jest np. autorką hitu Kylie Minogue “Slow”.

Betty Davis: They Say I’m Different

bettydavis.jpg
Kobieta która poznała Milesa Davisa (którego przez rok była żoną) z Jimim Hendrixem. Mistrzyni ognistego funku. Jej piosenki brzmią tak nowocześnie, że wszystkie współczesne “R&B” osiołki się powinny wstydzić.

Paul F. Tompkins: Impersonal

paultompkins.jpg
Tym razem słowo mówione. Występ znakomitego młodego komika, nabijającego się z gothów, miłośników jazzu, pozerów, i sławnych aktorek. Ma szansę zająć miejsce George’a Carlina!

The Cover Girls: The Greatest Hits

covergirls.jpg
Tandetna ale mająca urok dla kogoś urodzonego w latach 70-tych muzyka hiszpańskojęzycznej biedoty śpiewającej po angielsku, służąca początkowo wyłącznie jako podkład do break-dance zwana była, nie wiedzieć czemu, freestyle’m. Wywodzi się z niej kilka sław które wyrwały się z getta i zdobyły umiarkowaną popularność w latach 80-tych. Jedną z nich był zespół The Cover Girls. Polecam miłośnikom klimatów typu Miami Vice.

Audioksiążki

A.J.Jacobs: The Year Of Living Biblically

biblically.jpeg
Czy ludzie mówiący że żyją zgodnie z Biblią, mówią prawdę? Dziennikarz Esquire postanawia przeprowadzić eksperyment: przez rok żyje zgodnie z zasadami wymienionymi w Biblii, rozumianymi dosłownie. Książka jest kroniką tego przedświęwzięcia. Autor (który również czyta audioksiążkę), staje przed problemami typu: skąd wziąć wołu na ofiarę gdy się mieszka na Manhattanie. Wynika z tego wcale nie, jak mogło by się zdawać, naigrywanie się z religii, lecz głębsza refleksja o zmianach kulturowych zachodzących w cywilizacji judeo-chrześcijańskiej.

Audioksiążki z Emusic

Posted in audiobooks,emusc by Hubert on the September 26th, 2007

Mój ulubiony (i jeden z nielicznych dostępnych w Polsce) sklep z legalną muzyką Emusic rozszerzył niedawno swoją ofertę o książki w formacie dźwiękowym. W porównaniu z testowanym przeze mnie wcześniej sklepem Audible, wyróżnia się on tym, że pliki z książkami są w niezabezpieczonym formacie MP3, co znakomicie ułatwia korzystanie z nich! Szczególnie ma to znaczenie w takim przypadku jak mój – nagrywam książki na CD w plikach MP3 w celu odtwarzania w aucie.
Do pobierania muzyki i książek służy nowy program Emusic Remote, który oprócz tego że ma wbudowanego download managera, wygląda jakby był sprytną obudową do Firefoksa.
Na pierwszy ogień poszła u mnie książka Spook Country Williama Goldinga Gibsona.
Wybór książek jest duży, jakość dźwięku i wykonania jest doskonała, kopiowanie i odtwarzanie – bezproblemowe. Do już i tak dobrej oferty Emusic dodał dodatkową usługę z której na pewno będę korzystał.

Książki audio z audible.com

Posted in audiobooks,recenzja by Hubert on the June 18th, 2007

Ponieważ dojeżdżam ładny kawałek do biura, a nie samymi podcastami człowiek żyje, postanowiłem skorzystać z usług sklepu sprzedającego online książki audio. Mój wybór padła na Audible (zresztą dużego wyboru nie ma). Po zarejestrowaniu się i testowemu ściągnięciu jednej książki jestem nieco rozczarowany…

  • Audible oferuje bardzo restrykcyjny DRM na swoich plikach. Myślałem że będę mógł nagrać książki w formie mp3 i odtwarzać w samochodowym odtwarzaczu. Niestety, mogę co najwyżej przenieść pliki na odtwarzacz przenośny (np. iPod lub Creative MuVo), co w samochodzie jest niewygodne, lub nagrać na audio CD. Nagranie na audio CD książki która ma np. 10h, po pierwsze jest niewygodne, a po drugie, wymaga ściągnięcia specjalnej wersji Nero 7 (ponad 200MB), bo tylko z tym Audible współpracuje. Inną alternatywą jest ściągnięcie osobnego programu (innej firmy), który zdejmuje zabezpieczenia z plików i nagrywa je w formacie mp3, jednak za ten program trzeba osobno zapłacić. Po raz kolejny okazuje się, że DRM szkodzi przede wszystkim legalnym użytkownikom (bo pirat sobie i tak ściągnie w wygodnym dla siebie formacie i to za darmo).
  • Drugim dość denerwującym elementem sklepu Audible są ograniczenia regionalne. Zdarzało mi się wybrać książkę, i po przejściu do płacenia, ukazywał się komunikat, że “książka … jest niedostępna dla twojej lokalizacji geograficznej”. Po zalogowaniu się do sklepu z ustawionym w profilu miejscem zamieszkania, książki takie nie pokazują się nawet w wynikach wyszukiwania. Nie wiem, szczerze mówiąc, co ma na celu taki podział. W tym przypadku pirat znów ma lepiej.
  • Plusy: Wybór książek (nawet mimo ograniczeń) jest duży, sporo jest też słuchowisk, artykułów etc, które można ściągnąć za darmo. Dużo jest książek znanych autorów, zarówno beletrystyka jak i non fiction, wiele w wersji nie skróconej, zaś pliki są dostępne w trzech wersjach jakości i wielkości pliku.