Hubert’s News


Posted in Uncategorized by Hubert on the July 28th, 2005

Przemoc w grach! Jej!
Była sobie pewnego razu gra z serii Grand Theft Auto i podtytuł San Andreas. Była sobie i była, bawiąc dorosłych graczy na Playstation 2. Trochę później (około rok) wydano wersję na komputery PC. I wtedy się zaczęło… Jest to gra z najgorszą w tym momencie publicity. Nie będę się rozpisywał, bo wszyscy i tak wiedzą o co chodzi – do gry można ściągnąć z Internetu modyfikację która umożliwia uczestniczenie w erotycznej mini-grze. Wydawało by się że nie ma to większego znaczenia skoro 1. do innych gier takie modyfikacje powstały już dawno 2. gra ma wyraźnie określoną publiczność: na pudełku jak byk stoi 18+. A jednak nie. Wielką aferę rozpętano w USA, dołączyły się do niej media a nawet senator Hillary Clinton. Nasze media oczywiście ślepo małpują całą sprawę. Spójrzmy do gazety “Metro”:
- Można się bawić w zabijanie ludzi bronią maszynową, kijem baseballowym lub po prostu skopać jakąś babcię po brzuchu – opowiada wielbiciel GTA, 15-letni Hubert z Warszawy. Przy pomocy GTA można też nauczyć się kraść samochody, pomagać mafii i napadać na bezbronnych ludzi.
Zaraz… ile ten mój imiennik ma lat? 15? Skąd ma tą grę? Kto mu ją sprzedał? Może kupił mu tata bo przecież “wszystkie gry są dla dzieci”? Czy nie on czasami powinien być ukarany, a nie producent?
Nasuwają się dwie refleksje: pierwsza, że gra może być dowolnie nasycona przemocą i erotyzmem dopóki nie wyjdzie na PC (ma na to wpływ zapewne duży rynek pirackich gier na PC). I druga refleksja, gry nie są uważane za “poważne” dzieła. Do świadomości przeciętnego rodzica dotarło już że istnieją filmy dla dorosłych, książki dla dorosłych, i napoje dla dorosłych. Jednak wszystkie gry dla nich zdają się być zaznaczone jakimś piętnem dziecinności.

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

2 Responses to ''

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to ''.

 1. Troll said,

  on March 6th, 2014 at 19:35

  Autor to kretyn

 2. Autor said,

  on March 6th, 2014 at 19:49

  Jaja ci utnę trolu

Leave a Reply