Hubert’s News


Tańcowały dwa cymbały

Posted in Uncategorized by Hubert on the July 5th, 2011

Ostatnio wiele osób obszernie krytykuje i dyskutuje przesłanie tzw. filmu promującego polską prezydencję w Europie. Zaiste film to niejasny, a w najlepszym razie mający wątpliwe przesłanie: “furda tam z kryzysem i Grecją, zatańczmy sobie”. Ot, coś jak w bajce La Fontaine’a: 

 

“Cóżeś porabiał przez lato,

Gdy żebrzesz w zimowej porze?”

“Śpiewałem sobie.” — “Więc za to

Tańcujże teraz, niebożę!”

 

Dla mnie był to pretekst to przypomnienia sobie, jak dalece nie rozumiem tego fenomenu fascynacji tańcem i tańczącymi jakiej oddają się szerokie masy. Fascynacja ta trwa już tak długo i nic nie wskazuje aby miała się zakończyć. I mówiąć długo, wcale nie mam na myśli “od czasu pierwszej edycji You can dance”. Przypomnijcie sobie np. książkę Horacego McCoya z 1935 roku “Czyż nie dobija się koni”. Co znajdujemy w tej książce? Niespełnionych celebrities, którzy licząc na karierę w filmie, uczestniczą do upadłego w konkursach tańcowania ku uciesze gawiedzi. Przypomina Wam to coś?

OK, rozumiem, taniec może być przyjemny i satysfakcjonujący estetycznie. Ale żeby uznawać ludzi pląsających do rytmu jako szczególnie utalentowanych, godnych uwagi, i spodziewać się od nich porad “co robić, jak żyć” to już lekka przesada.

Pamiętam moje zaskoczenie gdy widziałem po raz pierwszy jeden z tzw. talent shows – takich do których zgłaszają się ludzie którzy, jak to mówią, mają jakieś talenty. I uwierzcie mi, naprawdę myślałem że choć niektóre z nich będą polegały na umiejętnościach intelektualnych, lub szerokiej wiedzy. Za każdym razem gdy wychodził ktoś na scenę, liczyłem, że zaprezentuje np. umiejętność liczenia w pamięci lub coś w tym stylu. Taki byłem naiwny.

Niestety, każdy i każda z nich zaraz zaczynał (zaczynała) pląsać…

Posted via email from Hubert’s News

Podziel się: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Wykop
 • del.icio.us
 • TwitThis
 • Digg
 • Facebook
 • StumbleUpon

2 Responses to 'Tańcowały dwa cymbały'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Tańcowały dwa cymbały'.

 1. PiotrB said,

  on July 6th, 2011 at 22:45

  W TVNowskim był facet jedzący bigos na czas, to chyba jedyny utalentowany i z dystansem gość jakiego tam widziałem ;)


 2. on February 13th, 2020 at 8:58

  roof replacement…

  Hubert’s News…

Leave a Reply