Internetowa TV to nie tylko amatorszczyzna
Mój ulubiony przykład: Leo Laporte i jego Twit TV. Samodzielnie stworzona telewizja na bazie podcastów które prowadził Leo. Niedawno przenieśli się do nowego, samodzielnie sfinansowanego studia (o kryptonimie TWiT Brick House). Studio wyposażone jest w miejsce dla publiczności, studio motion capture i wiele innych bajerów.
Wreszcie gdy oglądam Twit na telewizorze w salonie (poprzez media streamer WDTV Live), rodzina nie odróżnia tego od “zwykłej” telewizji.
Gdy widzę wiele polskich projektów, będących regularną produkcją telewizyjną publikowaną tylko w Internecie, naprawdę dostrzegam treści dużej jakości, coraz lepiej zrealizowane, i nie odbiegające od produkcji zagranicznych. Nie będę tutaj podawał przykładów, ale spodziewajcie się osobnego wpisu o polskich internetowych kanałach.
Kolejna porcja ciekawych podcastów
Chyba już trzeci raz piszę o ciekawych podcastach (poprzednio tu oraz tu). Tym razem kilka audycji o zdecydowanie lżejszej tematyce.
- Na pierwszy ogień Coverville, czyli prowadzona od 2004 roku audycja Briana Ibotta. Jak można się domyśleć z nazwy, przedstawiane są w niej piosenki wykonywane nie przez oryginalnych artystów. Często są to wersje zaskakujące, czasami nie do rozpoznania. Zawsze jednak słucha się ich z przyjemnością – a ja jestem zagorzałym miłośnikiem coverów.
- Kolejna audycja Briana to Lyrics Undercorver, w której omawia zaskakujące często rzeczywiste znaczenie i pochodzenie tekstów piosenek. W sam raz dla każdego, kto zastanawiam się co oznacza Brimful of Asha on the 45…
- Teraz coś związanego z moim nowym hobby. Audycja znanego z Extra Life Radio Scotta Johnsona pod tytułem The Instance. Poświęcona w całości grze World Of Warcraft, jednak wolna od wad innych podcastów na ten temat (w audycji uczestniczą ludzie którzy mają jakieś życie
).
- Coś dla ludzi którzy starają się patrzeć trzeźwo na świat i myśleć krytycznie: The Skeptics Guide To The Universe. Audycję prowadzi dr Steven Novella, prezes New England Skeptical Society. Ciekawe szczególnie omówienia doniesień “naukowych” w mediach.
- Na koniec dwie audycje po polsku. Po pierwsze Polygadka, podcast niezawodnego serwisu o grach polygamia.pl. Słucham ich regularnie, mimo że nie mam dużo czasu na granie. A po drugie startujący właśnie podcast Nerdofonia, prowadzony przez Szymona i Oskara z Londynu i przypominający swoim luzem nieco podcasty DiggNation.
Przyjemnego słuchania!
Ciekawe podcasty z twit.tv
Oprócz słuchanego przeze mnie od dawna This week in tech, na stronie Twit.tv, znajdują się inne ciekawe, a niedawno odkryte przeze mnie podcasty:
- Security Now, prowadzony przez Steve’a Gibsona, poświęcony tematyce bezpieczeństwa
- Net@nite, prowadzony przez sympatyczną Amber McArthur, na temat ciekawostek znaleziony w sieci, i nie tylko. Gościem jednej z ostatnich audycji był Kevin Rose, założyciel Digga.
- Windows Weekly, prowadzony przez Paula Thurrota, znanego ze swoje strony Windows Supersite.
- MacBreak Weekly, czyli ciekawostki, plotki i informacje ze świata komputerów Apple.
Na stronie TWIT znajduje się jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy, jednak taka ilość już przekracza moje możliwości słuchania (wyłącznie w aucie w trakcie dojazdów do pracy).
Podcasty, które lubię
Po początkowym zachłyśnięciu się wielością dostępnych podcastów, i słuchaniu po trochu wszystkiego, zostałem przy kilku których słucham regularnie w drodze do pracy lub w trakcie podróży lub spacerów (wrzucam je na kartę w telefonie lub na CD do słuchania w samochodzie). Są to:
- This Week In Tech, prowadzona przez Leo Laporte, z wieloma stałymi goścmi, m.in. z Johnem C. Dvorakiem cotygodniowa dyskusja na temat najnowszego buzzu w świecie technologii. Jest to chyba najbardziej profesjonalna audycja z wymienianych przeze mnie, częściej też zdarzają się znane w biznesie postaci jako rozmówcy.
- The Video Games Show, czyli Chris, Hoss i Nickel dyskutują o grach i filmach – niedawno zmienili format z dwugodzinnego programu ukazującego się niereguralnie na regularny godzinny. Poczucie humoru i spojrzenie z perspektywy “zwykłego człowieka” to zalety tej audycji.
- Extra Life Radio – typowo nerdowska audycja prowadzona przez Scotta Johnsona (rysownika i autora komiksów). Dyskusje o filmach tak złych, że aż są dobre, serialach TV i wielu innych fajnych rzeczach. Każda audycja ma temat wiodący (niedawno było to piractwo – i okazało się dzięki jednemu z rozmówców, że w Kolumbii pod tym względem jest bardzo podobnie jak w Polsce…)
I… to właściwie wszystko, z regularnie słuchanych przeze mnie audycji. Zdarza mi się czasem oczywiście posłuchać innych (np oficjalnego podcastu serialu Lost), ale to raczej rzadkość przez brak czasu (kiedyś trzeba tego słuchać a przy pracy się nie da – muzyka może “lecieć mimo uszu”, ale jak “ktoś gada” to się człowiek rozprasza ).